top of page
nadine-marfurt-BHZPATWnn-o-unsplash.jpg

ויזה זהב למשקיעים ביוון

יוון מציעה תוכנית ויזת זהב (גולדן ויזה), יוון המספקת אישור שהייה בלתי מוגבל בתחומיה למשקיעים בנדל”ן.

היתר שהייה זה מקנה למשקיע יחיד ובני משפחתו את הזכות לחיות ולעסוק בפעילות עסקית ברחבי האיחוד האירופי. לאחרונה השתנתה המדיניות ואיתה תנאי הסף לקבלת גולדן ויזה: נדרשת בעלות מלאה על נכסים ביוון, בתנאי ששווי המינימום של הנכסים באיזורי הביקוש הנחשקים (אתונה, סלוניקי, מיקונוס, סנטוריני) הוא  800.000 €. ובשאר המקומות: מינימום 400,000 יורו.

אישור השהייה ניתן למשך 5 שנים ועם פקיעתו, קיימת אפשרות לחידוש למשך 5 שנים נוספות, ובלבד שהמשקיע עדיין יהיה בעל/חוכר הנכס הזה. אין הכרח שהמשקיע הוא הבעלים של הנכס, אך ניתן להחזיק את הנכס באמצעות חברה יוונית, בה הוא / היא בעל המניות היחיד.

יש להדגיש כי סוג הנכס (מגרש או דירה, מגורים או מסחר וכו’) אינו רלוונטי להיתר, כל עוד הוא בעל ערך המצוין.

גם בני משפחתו של בעל הנכס הנהנה מויזה זהב, יכולים להגיש בקשה להיתר שהייה.

בני המשפחה הזכאים להגיש בקשה להיתר הם: בני זוג ילדים של בני הזוג, או ילדים של אחד מבני הזוג, מתחת לגיל 21.

לילדים מתחת לגיל 21 - יש אפשרות להשיג את אשרת הזהב בו זמנית עם הוריהם וכשהילדים מגיעים לגיל 21 הם יכולים להגיש בקשה להיתר שהייה עצמאי לשלוש שנים, שניתן לחדש גם כל 3 שנים.

על ידי קבלת היתר שהייה, למשקיע ולבני המשפחה הנ”ל יש גישה למערכת הבריאות ולחינוך הציבורי, באותה מידה ליוונים. עם הויזה הזמנית ואז אישור השהייה, הנהנים יכולים גם לנסוע בחופשיות.

אישור שהייה זה אינו נותן אישור עבודה.

נוהל הוצאת ויזת הזהב מחולק לשלושה שלבים כדלקמן:

שלב א - הוכחה

על המשקיע הפוטנציאלי להוכיח כי הוא מחזיק בסכום כולל 400,000 / 800,000 יורו (או סכום כסף שווה ערך במטבע אחר), על ידי מסירת המסמכים הרלוונטיים מבנק זר אמין.

לצד מכתב של משרד עורכי דין ביוון, לפיו המשקיע אכן יצר קשר עם עורכי הדין לצורך השקעה, מספיקים למתן היתר כניסה זמני (ויזה).

היתר זה נמשך שנה אחת ומאפשר למשקיע העתידי לחפש נכסים ביוון ולהיכנס גם לכל מדינות האיחוד האירופי. לאחר שלב מקדים זה מתחיל ההליך בפועל.

שלב ב - הרשאה

במקרה של כניסה לארץ (ולו פעם אחת), על המשקיע הפוטנציאלי לחתום על אישור לעורך דין, להסדיר ולהקל על עסקת הנכס הנבחר או זה שייבחר בעתיד.

עם הרשאה זו, גם עורך הדין המוסמך מסוגל להנפיק מספר מס יווני עבור המשקיע. מלבד זאת, יש לבחון את המשקיע במוסד רפואי מוכר, על היעדר קיומה של כל מחלה הניתנת להעברה או כל מחלה אחרת העלולה להוות איום על בריאות הציבור.

בנוסף, נדרש חוזה ביטוח שנחתם עם חברת ביטוח לאומית, לפיו כל ההוצאות במקרה של טיפול רפואי כלשהו מסופקות על ידי מערכת הבריאות הלאומית.

ברוב המקרים, ביקור יחיד של המשקיע ביוון מספיק להשלמת האמור לעיל.

במקביל, חתימת החוזה, שכבר מטופל על ידי עורך הדין הממונה, יכולה להתקיים.

בשלב זה, סכום הכסף משולם באמצעות: א) העברה בנקאית מכל חשבון בנק שהמשקיעים מחזיקים בו, ללא קשר למדינה בה מוחזק החשבון, לחשבון הבנק של המוכר בבנק יווני או ב) צ’ק בנקאי (שמשמעותו, למעשה, שהמשקיע יכול להפקיד את סכום הכסף הנדרש בחשבון בנק יווני, ככל הנראה בחשבון שהוא / היא זכאים לפתוח ביוון, ואז לבקש את הוצאת הצ’ק).

חוזה המכר (והמסמכים הרלוונטיים המוכיחים שהוא רשום כדין ברשות המוסמכת), האישור הרפואי, תמונות המשקיע וחוזה הביטוח יידרשו להשלמת ההליך.

ההליך המתואר יבוצע במלואו על ידי משרד עורכי דין, ולפיכך לא תידרש נוכחות רציפה של המשקיע ביוון בשום שלב בהליך.

שלב ג - חידוש

עם תום אשרת הזהב, לאחר תקופה של 5 שנים, ובתנאי שהנכס עדיין בבעלות המוטב, ינתן חידוש של אשרת הזהב לחמש שנים נוספות.

לאחר השלמת תקופת ההתחדשות, קיימת האפשרות למוטב להגיש בקשה לדרכון יווני ו / או לקבלת היתר שהייה ללא מגבלות זמן (בכפוף למבחם שפה והסטוריה).
 

bottom of page